22 december 1978emancipatie1e Jaargang Nr. 3
29 september 1978
24 november 1978
22 december 1978
  emancipatie
  fabel
  frequentie kromme
  in en om de school
  interview vorwerk
  leerlingenraad
  lerarenpraatje
  nieuwe voorzitter
  ouders
  papillon
  pubertijdbesteding
  sinterklaas
  van de dekanen
  wat is film
  zaailander mode
  zaailander top 10
15 februari 1979
6 april 1979
15 juni 1979
30 november 1979
25 januari 1980
7 maart 1980
18 april 1980
6 juni 1980
22 augustus 1980
 

Emancipatie

In de vorige Zaailander stond reeds een artikel over emancipatie, waarop wij nu willen doorgaan.

Onwetendheid

In de eerste plaats wijzen wij op de onwetendheid van zowel meisjes als jongens over wat nu eigenlijk emancipatie is. Men wil er niet over nadenken en vindt het maar flauwekul: "Het is zo wel goed".....totdat men in aanraking komt (of niet) met wat er fout is aan de "rollenverdeling" in onze maatschappij.

Voorbestemming

De voorbestemming van de vrouw is: trouwen en huisvrouw worden en dan meestal ook nog even kinderen krijgen. Ze moet het huishouden doen en de kinderen opvoeden, maar dit wordt niet als werk beschouwd, echter wel als haar taak! De reclame schotelt het haar ook mooi voor: zij stofzuigt, hij leest de krant en doet zijn beentjes omhoog als zij onder zijn stoel moet stofzuigen. Maar staat voor haar ooit de Bokma koud?

De voorbestemming voor de man is: hij moet super mannelijk zijn, stoer, hij staat boven de vrouw en zij moet steun en toeverlaat bij hem vinden, hij wordt opgevoed om later kostwinner te worden. Als hij huishoudelijk werk doet wordt hij voor een mietje uitgemaakt.

Ouderwets

Deze ouderwetse opvatting over de rollenverdeling komt niet alleen bij oudere mensen voor, maar jammergenoeg ook veel jongere.

Gelijke kansen

Emancipatie wil beslist niet zeggen dat de rollen omgedraaid moeten worden; wčl dat de man en vrouw gelijke kansen moeten hebben. De man en de vrouw moeten beiden gelegenheid tot werken hebben en het huishoudelijk werk moet eerlijk verdeeld worden.

Veel mensen weten niet beter dan dat het ouderwetse rollenpatroon heel normaal is: het is er van jongsaf aan ingestampt. Immers een meisje krijgt een jurkje aan en speelt met poppen, terwijl een jongen een broek draagt en met auto's e.d. speelt. Er wordt en scheiding gemaakt tussen speelgoed voor jongens en voor meisjes. Als kinderen ouder worden, wordt het meisje voorbereid op het huishoudelijk werk; de jongen staat daarbuiten.

Ook op school (zoals de schrijfsters uit de vorige Zaailander al beweerden) is de verdeling ongelijk en van de kant van de leraren komen vaak opmerkingen die terugslaan op de ouderwetse rollenverdeling: "Als jij later gaat trouwen........... . .".

Begin: op school

In een artikel uit de Volkskrant werd geschreven dat de emancipatie op school moet beginnen (want daar ligt een groot deel van de vorming en de opvoeding van de kinderen). Uiteraard in samenwerking met (geëmancipeerde) leraren die hun leuke opmerkingen achterwege dienen te laten.

We hopen dat naar aanleiding van deze twee artikelen de discussie over emancipatie op onze school op gang komt.

Amarins & Jasper 4C

 
Editie 10<<emancipatie>>Pagina 2 / 17
© 2002 www.xsl.nl internet redesign Robbert Hans Baron